Jak odetkać umywalkę?

umywalka

Niemalże każdy w swoim doświadczył lub doświadczy zatkanej umywalki, której głównym objawem jest powolne spływanie wody. Mogą także pojawiać się charakterystyczne pęcherzyki powietrza lub też dość przerażający dźwięk przypominający bulgotanie. Nierzadko z rur zaczyna bardzo nieprzyjemnie pachnieć. Dla hydraulików nie stanowi to żadnego problemu, jednak nie zawsze ich interwencja w takiej sytuacji jest konieczna. Przedstawiamy jak odetkać umywalkę małym kosztem. 

Co zapycha umywalkę?

Zanim zaczniemy szukać odpowiedzi na pytanie jak odetkać umywalkę, warto się zastanowić, co jest tego przyczyną. Każdego dnia przez rury przepływa stosunkowo duża ilość zanieczyszczonej wody. W przypadku umywalki głównym problemem okazują się być włosy w połączeniu z osadem z mydła. Także po umyciu rąk, szczególnie przez dzieci, do rur trafiają spore ilości piasku. W rezultacie w rurach powstaje zator, który stopniowo zaczyna zmniejszać średnicę rury. Ostatecznie swobodny przepływ wody okazuje się być niemożliwym. 

Inną przyczyną zatkanej umywalki jest po prostu kamień, który gromadzi się ze względu na zbyt wysoką twardość wody. Jest to przypadłość starych instalacji kanalizacyjnych z rurami żeliwnymi. Na kamieniu zaczynają gromadzić się zanieczyszczenia i dochodzi do powstania korka we wnętrzu umywalki. 

umywalka

Jak odetkać umywalkę?

W sprzedaży nieustannie pojawiają się nowe środki chemiczne, które dedykowane są do odtykania rur. Najczęściej mają postać żelu lub granulek. Bazują na silnie żrących substancjach, które po kontakcie z gorącą wodą zaczynają wydzielać trujące opary. Są one szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą powodować oparzenie skóry lub dróg oddechowych. Ich wykorzystywanie powinno odbywać się z zachowaniem wszystkich środków ostrożności wskazanych przez producenta. 

Alternatywą do nich są produkty, które znajdują się w większości gospodarstw domowych. Najlepsze rezultaty przynosi wykorzystanie sody oczyszczonej i szklanki octu. Bezpośrednio do odpływu należy wsypać jedno lub dwa opakowania sody, a następnie wlać pogrzany ocet. Warto zatkać umywalkę korkiem i pozostać mieszaninę w rurach na ok. 15-20 minut. Po upływie tego czasu należy dokładnie opłukać umywalkę gorącą wodą. W awaryjnych sytuacjach, gdy w domu nie ma octu, można zastosować samą sodę. 

Jeżeli powyższe metody nie pomagają to należy wykorzystać mechaniczne sposoby na odetkanie umywalki. Sprawdzi się do tego charakterystyczny gumowy przepychacz, a w ostateczności można zastosować żmijkę, którą posiada każdy hydraulik.