Bateria prysznicowa – jakie czynniki wziąć pod uwagę przy zakupie?

bateria prysznicowa

Bateria prysznicowa powinny być w harmonii z ogólnym projektem kabiny i łazienki. Model natynkowy polecany jest do pomieszczeń klasycznych, natomiast zestaw podtynkowy doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach nowoczesnych. Ważne jest również to, czy jest dodatkowa wanna, czy w wyposażeniu łazienki znajduje się tylko prysznic. Można także kupić baterię z kranem lub sam system prysznicowy. Baterie kabinowe różnią się od siebie wyglądem i ceną.

Kupno baterii prysznicowej – na co zwrócić uwagę?

Wygląd jest bardzo ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji. Konstrukcja baterii wpływa również na stopień zabrudzenia wybranej oprawy oraz łatwość późniejszego czyszczenia. Dużą popularnością cieszą się niezwykle nowoczesne modele o minimalistycznych liniach oraz modele w stylu retro z ozdobnymi kranami i słuchawkami.

Ale to, co jest w środku, jest najważniejsze dla działania baterii. Sercem każdego akumulatora jest głowica. Wyróżnić można głowice ceramiczne, które są najbardziej powszechne i dobrze się sprawdzają. Intensywność strumienia i temperaturę wody można precyzyjnie i szybko ustawić, są one stosunkowo tanie w produkcji i trwałe. Należy jednak zaznaczyć, że są odporne na zabrudzenia i osady wapienne w wodzie. Głowice suwakowe są nadal używane w starszych bateriach, ale są już wycofywane z produkcji. Najnowocześniejszym, a przez to najwygodniejszym rozwiązaniem dostępnym obecnie na rynku jest głowica termostatyczna, która pozwala na utrzymanie stałej temperatury wody. Należy ona do grupy urządzeń ekonomicznych i przyjaznych dla środowiska. Jest ona znacznie droższa od swojego poprzednika, ale jest produktem o zdecydowanie wyższej jakości.

bateria prysznicowa

Modele natynkowe i podtynkowe

Modele tynkowe do montażu powierzchniowego są znacznie tańsze i łatwiejsze w instalacji. Ten rodzaj armatury zalecany jest do klasycznych łazienek. Jeśli chce się wymienić starą baterię prysznicową bez przeprowadzania gruntownej renowacji, wybór modelu natynkowego zdecydowanie przyspieszy pracę. Drugi typ baterii prysznicowej wygląda bardziej nowocześnie, ponieważ widoczna jest tylko niewielka część baterii, a reszta jest ukryta w ścianie. Z tego powodu montaż baterii podtynkowej najlepiej zaplanować jak najwcześniej przed położeniem płytek.